Nachmelený pochoďák 2017

Foto z akce :  hawek.rajce.idnes.cz/Stremcha_-_Nachmelenej_pochodak/

                     stremcha.rajce.idnes.cz/Nachmelenej_pochodak_29.7.2017/

 

Děkujeme za zaslané fotky i za některé, které byly možné stáhnout z rajčete. Snad se autoři na nás nebudou zlobit.

Nachmelenej pochoďák 2017

Co se skrývá za trochu záhadným názvem? Jako zapsaný spolek STŘEMCHA z Bílé Třemešné jsme se rozhodli uspořádat v sobotu 29. července trochu netradiční akci. Procházku po okolí spolu s ochutnávkou české pivní kultury. Již měsíce předem se zájemci registrovali, za což jako odměnu získali unikátní půllitr s logem našeho spolku.

Jako bonus pak účastníci mohli vyhrát dárky od pivovarů Krkonošský Medvěd Vrchlabí, Trautenberk Horní Malá Úpa, Nachmelená opice Krnov, Krakonoš Trutnov, Tambor Dvůr Králové nad Labem a Primátor Náchod, kterým touto cestou děkujeme za podporu akce. Dále musíme poděkovat likérce Apicor Rudník, která účastníkům věnovala závěrečnou ochutnávku likérů ze své produkce. Raisova chata Zvičina poskytla účastníkům 50% slevu na rozhlednu. Děkujeme i Restauraci U Šmídů, Penzionu Pod Lípou, Hotelu Lázně pod Zvičinou a TJ Jiskra Dolní Brusnice za technickou výpomoc. Poděkování patří i obci Bílá Třemešná, která umožnila konání této akce a podporuje i naše další akce, jako je Halloween, Masopust a soutěž Kotlíkové guláše.

K samotné akci - jednalo se o desetikilometrový pochod z parku v Bílé Třemešné do Dolní Brusnice, dále do Lázní pod Zvičinou, na Zvičinu samotnou okolo Masarykovy dračí studánky, poté Sedlem pod Zvičinou a kolem Perné U Kříže na sjezdovku Severka v Dolní Brusnici a následně opět do parku. Cestou se účastníci na celkem osmi stanovištích seznámili s informacemi a samozřejmě samotnou chutí piv z celé republiky. Na jednotlivých stanovištích se zájemci mohli seznámit také s historií jednotlivých míst či zdejšími pamětihodnostmi. Počasí akci velmi přálo a i náročný výstup na Zvičinu zdolalo všech 300 účastníků se ctí. Odměnou jim byl překrásný výhled ze zdejší rozhledny. Za povšimnutí stojí i to, odkud si k nám návštěvníci našli cestu. Nejvíce účastníků bylo samozřejmě z Královéhradeckého kraje, spousty lidí však přijelo akci podpořit z Prahy a nemálo znalců dobrého pěnivého moku přijelo i z Moravy, Západních či Jižních Čech. Pochoďák lze bez nadsázky nazvat mezinárodní akcí, jelikož na něj zavítali také účastnící z Německa, Polska, Slovenska, Rakouska, Nizozemí, Portugalska, Španělska, Islandu, USA a Sýrie.

Proč jsme se do takovéto akce vůbec pustili? Někteří z nás jsou velkými milovníky piva, rádi ochutnáváme něco nového, poznáváme nové pivovary. Když líčíme své zážitky z ochutnávek, zjišťujeme, že mnozí nemají ponětí o existenci minipivovarů, které jsou v našem nedalekém okolí a již vůbec netuší, že existují svrchně kvašená piva, která jsou diametrálně odlišná od u nás tradičních spodně kvašených ležáků. Rozhodli jsme se tedy obohatit pivní kulturu v našem okolí a nabídli lidem možnost ochutnat šest piv speciálních vedle u nás tradičních piv Krakonoš 12° a Tambor nefiltrované 11°.  Snažili jsme se vybrat širokou škálu chutí. Účastníci tak mohli ochutnat pšeničné pivo  Weizenbier od pivovaru Primátor, který se pyšní zlatou medailí v prestižní celosvětové soutěži World Beer Awards 2013. Ze svrchně kvašených piv jsme vybrali osvěžující 10,5° Summer Sunset Ale z minipivovaru Krkonošský medvěd Vrchlabí a 14° IPA z minipivovaru Nachmelená opice Krnov. Tato piva jsou velmi voňavá po amerických chmelech a tropickém ovoci. Mezi svrchně kvašená piva se řadí i Sumeček Catfish z pivovaru Kocour Varnsdorf, který se vyznačuje velmi vysokou hořkostí. Naopak Jahodový Porter od zmíněného pivovaru je velmi sladký, milovníky si našel především u žen, ale i mnoho mužů hodnotilo toto pivo velmi pozitivně. Porovnat produkci klasických pivovarů s těmi mini, mohli účastníci ochutnávkou 11° ležáku Trautenberk z Horní Malé Úpy, který účastníkům velmi chutnal.

Osm piv na desetikilometrové trase nádherným podkrkonošským krajem však nezdolalo ani jednoho účastníka. Na celé trase panovala skvělá nálada a smích bavících se účastníků. V cíli měli všichni velikou žízeň a dožadovali se speciálů z trasy i svých tradičních piv. To svědčí o tom, že vybraná piva sklidila úspěch.

Nachmelenej pochoďák lze tedy jistě hodnotit jako velmi zdařilou akci a dokladem toho jsou již první desítky žádostí o registraci na příští ročník.

Za zapsaný spolek Střemcha Ondřej Tremer